Zespół Szkół - Stubno
Witamy na naszej stronie internetowej

Diagnozy kompetencji trzecio- i piątoklasistów – 10 i 17 maja 2016. IBE bada kompetencje - język polski, matematyka, przyroda.

Sprawdzian trzecioklasisty 2016. IBE bada kompetencje - język polski

Sprawdzian trzecioklasisty 2016. IBE bada kompetencje - język polski

Sprawdzian trzecioklasisty 2016. IBE bada kompetencje - matematyka, przyroda

Sprawdzian trzecioklasisty 2016. IBE bada kompetencje - matematyka, przyroda

Już po teście..

10 i 17 maja uczniowie klas III i V z naszej szkoły wzięli udział w diagnozach kompetencji z języka polskiego, z matematyki i – po raz pierwszy – umiejętności przyrodniczych.

Diagnoza kompetencji piątoklasistów (K5) to kontynuacja przeprowadzonej w 2014 roku Diagnozy umiejętności matematycznych (DUMA). W 2015 r. do tego dołączono sprawdzenie umiejętności kształconych na lekcjach języka polskiego. Diagnoza kompetencji trzecioklasistów (K3) to kontynuacja Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów.

W 2016 r. obie diagnozy zostały uzupełnione o część przyrodniczą.

Dzięki temu będzie można zdiagnozować umiejętności przyrodnicze            u dzieci, co jest szczególnie ważne, jako że zainteresowania przyrodnicze kształtują się przede wszystkim do 12 roku życia. W tym okresie dziecko, poznając świat, intuicyjnie i swobodnie korzysta z metody badawczej, której posługiwanie się jest niezbędne w świadomym funkcjonowaniu jednostki    w społeczeństwie informacyjnym. Jest to jednak też okres,  w którym łatwo   u dziecka o tworzenie i utrwalanie błędnych uproszczeń i koncepcji, na późniejszych etapach edukacyjnych mogących bardzo utrudniać zrozumienie przedmiotów przyrodniczych.

Celem obu diagnoz nie jest sprawdzenie, czy uczniowie osiągnęli poziom wiedzy i umiejętności wymaganych w podstawie programowej dla I czy II etapu edukacyjnego. To na co dzień sprawdzają nauczyciele. Chodzi natomiast o dostarczenie informacji nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycielom przedmiotowym klas IV-VI o tym, jak dzieci myślą, jak radzą sobie w znanych, ale i w nowych sytuacjach.

Zadania są celowo tak zaplanowane, żeby wykraczały poza to, co dzieci ćwiczyły na lekcjach, ale jednocześnie tak, by uczniowie mogli poradzić sobie z problemem „na piechotę”. Diagnozy nie są oczywiście oderwane od obowiązującej podstawy programowej.