PL   

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych- przedstawienie w kościele parafialnym w Stubnie.

"Nie dajmy zginąć Poległym." - pod takim hasłem w niedzielę 5 marca 2017 r. odbyło się w kościele parafialnym w Stubnie przedstawienie poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

 Społeczność szkolna uczciła pamięć „Żołnierzy Wyklętych” wspaniałą inscenizacją. Uczniowie zaprezentowali krótki rys dziejów tych, którzy honor i miłość do ojczyzny cenili wyżej, niż własne życie.

Zostały przybliżone sylwetki bohaterskich żołnierzy a także                 i żołnierek, którzy ginęli bo nie chcieli zaakceptować siłą narzuconego systemu komunistycznego, m.in.: rotmistrza Witolda Pileckiego, Józefa „Ogień” Kurasia, Aleksandra „Wilk” Krzyżanowskiego, Zygmunta „Łupaszka” Szendzielarza, Augusta Emila „Nil” Fieldorfa i  Antoniego „Szary” Hedy.

Uczniowie gimnazjum przekazali wiele informacji, nie tylko o życiu tych odważnych osób, ale także o przeszkodach i warunkach,            w jakich przyszło im żyć, oraz walczyć. 

Całość była urozmaicona recytacjami wierszy oraz piosenkami, wykonanymi przez uczniów klasy I i II szkoły podstawowej i byłych uczniów naszej szkoły: Adriana Szmuca i Olę  Podwyszyńską.

 

 Występ uczniów klas: I i III gimnazjum, oraz I i II szkoły podstawowej wzbudził u widzów łzy wzruszenia i niepowtarzalne emocje. Zapewne zostanie on na długo u wszystkich w pamięci.  Była to niepowtarzalna lekcja historii, o której długo nie zapomnimy. Wszystko to zawdzięczamy organizatorkom - p. Barbarze Jaroch- Kohut, p. Elżbiecie Musiał, oraz p. Marii Bącal .

 

Fotorelacja z przedstawienia

z okazji Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych.