PL   

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie

Ostatni etap projektu edukacyjnego Erasmus + Wyjazd do Hemel Hempstead w Anglii

W niedzielę 12 maja 2019 Amelia, Wiktoria, Ola, Dominik i Kuba - ostatnia grupa uczniów Gimnazjum Publicznego w Stubnie wraz z opiekunami wyruszyła na tygodniowy pobyt do Hemel Hempstead w Anglii realizując końcowy etap trwającego trzy lata projektu edukacyjnego Erasmus + „Engagement Equals Inclusion for All”

Gospodarzem spotkania była Woodfield School, do której uczęszczają dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a głównym celem tej części projektu było zastosowanie i użycie nowoczesnych technologii informacyjnych,  wspierających tradycyjne metody nauczania.

 

Pierwszy dzień, zgodnie z programem, spędziliśmy w szkole gospodarzy, gdzie mieliśmy okazję obserwować zajęcia prowadzone przez nauczycieli z użyciem ICT – poznaliśmy aplikację pozwalającą umieszczać filmy na specjalnym portalu Green Point, obejrzeliśmy wcześniejsze prace oraz przygotowaliśmy własny film używając gadżetów rodem z Harry Pottera – mamy nadzieję, że  wkrótce będziemy mogli go zaprezentować szerszej publiczności.

Następnie obejrzeliśmy zajęcia przygotowane z wykorzystaniem zasobów Internetu „ I want a pet”–  dostosowano je do specjalnych wymagań uczniów szkoły w Woodfield, były one bardzo wartościowym doświadczeniem nie tylko dla naszych uczniów, ale także dla nauczycieli, którzy mieli okazję obserwacji bardzo ciekawych i inspirujących metod dydaktycznych, dających szersze możliwości efektywnej pracy z uczniem.

Po południu „coś dla ciała” – czyli chwila swobodnej zabawy ciekawymi grami komputerowymi i powrót na miejsce zakwaterowania do pięknego, klimatycznego wiktoriańskiego budynku , który w przeszłości był siedzibą klasztoru a obecnie znajduje się w nim kampus studencki i szkoła językowa.

 

Następnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej w Tring, gdzie nasi uczniowie wraz z kolegami z Rumunii, Belgii i Anglii wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Muzeum, które przybliżały faunę obszarów polarnych. Po zajęciach zwiedzaliśmy i obfotografowaliśmy wszystkie wystawy – a znajdują się tu imponujące zbiory z całego świata począwszy od owadów a skończywszy na ogromnych egzotycznych ssakach pochodzących ze wszystkich kontynentów. Muzeum zostało założone przez ekscentrycznego hobbystę i pasjonata Lionela Waltera  Rothschilda a po jego śmierci w 1937 przekazane w darze Muzeum Historii Naturalnej.

Popołudnie spędziliśmy w centrum urokliwego miasta Hemel Hempstead, spacerując i odkrywając jego ciekawe zakątki  - najwięcej radości sprawiła nam fontanna z „niespodzianką”, która zaskakiwała niespodziewanymi gejzerami i urządziła mały „śmigus dyngus” naszym gimnazjalistom, nikt się jednak nie obraził, bo jak tu się obrażać na fontannę….

 

Środa to całodniowa wizyta w niesamowitym miejscu Bletchley Park, niedaleko Milton Keynes w hrabstwie Buckinghamshire – miejscu, gdzie czas zatrzymał się na drugiej wojnie światowej, tajemnicy Enigmy, oryginalnych miejscach pracy tysięcy szyfrantów odczytujących setki zakodowanych informacji, nie zapomniano również o ogromnym wkładzie Polaków w złamaniu kodu Enigmy – mogliśmy obejrzeć specjalny pomnik upamiętniający to wydarzenie. Z interaktywnym przewodnikiem, ruchomymi  hologramami, na kilka godzin przenieśliśmy się w przeszłość czując wręcz namacalny dotyk historii.  Cały kompleks otoczony jest pięknym zadbanym parkiem, gdzie można wspaniale połączyć naukę i znaleźć chwilę na relaks…. długo by jeszcze  pisać, po prostu, trzeba to zobaczyć J

 

Czwartek to wizyta w kolejnym pięknym miejscu Ashridge Park – tu tworzyliśmy bransoletki przyjaźni wykorzystując proste materiały przyrodnicze, były to sympatyczne wzajęcia pozwalające  na pełną integrację całej grupy oraz zbieranie materiału fotograficznego, który będzie wykorzystany przy tworzeniu prezentacji komputerowych. Popołudnie to łyk kultury – muzyka i  tańce  szkockie – nie tylko oglądanie, ale też czynny udział w warsztatach co nie było dla nas rzeczą zbyt trudną, bo przecież muzykę i poczucie rytmu mamy po prostu we krwi J…..

 

Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy w centrum historycznego miasteczka  St Albans, gdzie zbieraliśmy materiały do prezentacji, używaliśmy aplikacji komputerowych, ale także bardziej  tradycyjnej metody czyli „koniec języka za przewodnika” aby odnaleźć interesujące nas miejsca.  Monumentalna katedra św. Albana, której początki datuje się (wg tradycji) na 793 rok zrobiła na nas ogromne wrażenie, podobnie  ulokowana  w centrum starego miasta wieża zegarowa z XV w.

Piątek był też, jak zawsze, dniem pożegnań, tym razem  bardziej smutnych niż zwykle, było to już nasze ostatnie spotkanie w takim składzie, trwający trzy lata projekt praktycznie dobiegł końca, pozostają jeszcze tylko sprawy formalne. Czas ten  minął nam bardzo szybko,  ale jesteśmy pewni, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wykorzystali go w 100%,  a nowe doświadczenia, wspólne przeżycia,  nawiązane przyjaźnie zaowocują w przyszłości…. ( może następnym projektem? J)

 

Więcej zdjęć