PL   

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie

Wycieczka do Zespołu Parkowo-Zamkowego w Krasiczynie na Święto 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich

Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina.

 

 

 

18 października uczniowie klasy I, IV i VII naszej szkoły z p. Marią Bącal, p. Barbarą Jaroch- Kohut i p. Jolantą Głuszek uczestniczyli w pikniku wojskowym z okazji Święta Batalionowego, który odbył się w krasiczyńskim parku.

Organizatorzy zaplanowali pokaz sprzętu wojskowego, konkursy z nagrodami oraz poczęstunek- wspaniałą wojskową grochówkę.

Klasa IV i VII wraz z przewodnikiem zwiedziła zamek.

Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność.

 

Wszyscy uczniowie pospacerowali po przepięknym parku zamkowym. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami, podziwiali rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów i sceny myśliwskie.

 

Taka sceneria dla uczczenia Święta Batalionu - iście królewska, jest wspaniałym przeżyciem 

i wspomnieniem dla wszystkich uczestników tego doniosłego wydarzenia.

 

Wszystkiego Najlepszego 5. Batalionowi Strzelców Podhalańskich