PL   

Relacja z pierwszej mobilności w ramach realizacji projektu Erasmus + „ On the Ark at 5 minutes to 12” Borsa, Rumunia 3 – 8. 11. 2019

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie rozpoczęła realizacje europejskiego programu międzynarodowej współpracy szkół Erasmus +. Wspólnie z kolegami ze szkół partnerskich z Niemiec, Łotwy, Norwegii, Rumunii i Włoch poszukiwać będziemy rozwiązań problemów związanych z ochroną środowiska naturalnego, kształtować odpowiednie postawy proekologiczne, podejmować małe kroki w najbliższym otoczeniu, które w konsekwencji będą prowadziły do zrównoważonego rozwoju, bez którego trudno wyobrazić sobie przyszłość następnych pokoleń. Nauczyciele opiekunowie:p.Bożena Kaczmarczyk (koordynator szkolny) i p.Jolanta Głuszek.

 Nieodłącznym elementem realizacji naszego projektu są mobilności uczniów i nauczycieli, podczas których mamy okazję wspólnie pracować, uczyć się, wymieniać doświadczenia        a także  poznawać różne kraje i ich kulturę.

Nasza pierwsza mobilność, w której uczestniczyła piątka uczniów kl.VIII oraz dwóch nauczycieli,  miała miejsce w miejscowości Borsa w Rumunii, leżącej w okręgu Maramures u stóp Parku Narodowego Gór Rodniańskich słynącej ze swej gościnności  głębokiego szacunku i przywiązania do tradycji niespotykanej już w innych regionach Rumunii. Obszar ten oprócz wspaniałych walorów przyrodniczych obfituje również w bogactwo naturalnych źródeł wód mineralnych, dlatego też tematem przewodnim naszego wspólnego spotkania była „woda”  w bardzo szerokim aspekcie.

 

W pierwszym dniu pobytu gospodarze,  powitali nas tradycyjnie chlebem i solą, spotkaliśmy się z burmistrzem miasta, dyrektorem szkoły, gronem pedagogicznym oraz przedstawicielami centrum informacji turystycznej, obejrzeliśmy również budynek szkoły, w której uczy się ponad 1500 uczniów.

Następnie,  już w gronie projektowym każda szkoła partnerska prezentowała przygotowane wcześniej materiały związane ze swoim krajem i szkołą. Po krótkiej przerwie na obiad prace były kontynuowane – omawialiśmy różnorodne zagadnienia związane z wodą i ekonomią, wodą i zdrowiem, ochroną naturalnych zasobów wodnych, budową chemiczną wody, rodzajami wód mineralnych, rolą wody w kulturze, prezentowaliśmy również wyniki ankiet przeprowadzonych wcześniej wśród naszych uczniów.

 

Następnego dnia udaliśmy się do pięknej doliny Vinisoru gdzie pobraliśmy próbki ze źródeł różnych naturalnych wód mineralnych. Po powrocie, w zespołach projektowych ocenialiśmy ich  właściwości  : smak, zapach, kolor mierzyliśmy również ph i porównywaliśmy je z wodą pochodząca z wodociągów, wyciągaliśmy wnioski na temat jakości wody pitnej i tej pochodzącej z naturalnych źródeł mineralnych.

 

 

W środę kolejką linową wyjechaliśmy na szczyt stoku narciarskiego a następnie odbyliśmy pieszą wycieczkę do przepięknego  „Wodospadu Koni”, o którego urodzie trudno nawet  pisać -  trzeba go po prostu zobaczyć. Po południu obejrzeliśmy prezentację na temat zastosowania poszczególnych wód mineralnych w medycynie i już w zespołach projektowych przygotowywaliśmy różnego rodzaju napoje wykorzystując lecznicze wody mineralne oraz soki z różnorodnych owoców leśnych – dyskutowaliśmy na temat ich smaku i wyglądu.

 

Ostatni dzień pobytu rozpoczęliśmy wycieczką kulturoznawczą po najbliższej okolicy odwiedziliśmy Monastyr Barsana, muzeum etnograficzne Satului, słynny szczęśliwy cmentarz w Sapanta oraz najwyższą drewniana konstrukcję w europie Sapanta Peri Monastery. Wspaniałe zabytki architektury i folkloru zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Po południu odbyło się oficjalne pożegnanie w ratuszu miasta, ciepłe słowa, przepiękne występy lokalnej grupy folklorystycznej, wspólny taniec tworzyły niepowtarzalna atmosferę. Nieco później, już na terenie szkoły odbyła się wspólna „Ceremonia Arki”   - symboliczna butelka wody  umieszczona na jej pokładzie, wręczenie certyfikatów, podziękowania i wspólne zdjęcia.

Pełni wrażeń, nowej wiedzy oraz nawiązanych przyjaźni zakończyliśmy pierwszą podróż na naszej Arce i już przygotowujemy się do następnej, tym razem: port Norwegia.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii J