PL   

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie

RELACJA Z POBYTU W BALAN (RUMUNIA)

 

15 października 2017 r., w otoczeniu malowniczych gór Transylwanii, w niewielkiej miejscowości Balan, rozpoczął się kolejny etap projektu ‘Engagement equals inclusion for all’, realizowanego przez naszą szkołę w ramach programu Erasmus+. Przedstawiciele czterech szkół partnerskich(Polska, Wielka Brytania, Rumunia, Belgia) ponownie spotkali się, aby wymienić doświadczenia, lepiej się poznać, ale przede wszystkim,aby poprzez zaangażowanie uczniów we wspólne aktywności integrować się  i doświadczać poczucia wspólnoty, przełamując przy tym bariery wyznaczone przez granice państw oraz różnice kulturowe i językowe.

 

Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie klasy III gimnazjum: Wiktoria Kontek, Mateusz Kot, Dawid Pietruszka, Emilia Pilawa i Sławomir Mokrzycki, którzy do Rumunii udali się pod opieką nauczycieli języka angielskiego – p.Jolanty Szlachcic i p.Bożeny Kaczmarczyk, szkolnego koordynatora projektu.

 

Pierwszy dzień zajęć rozpoczął się zwiedzaniem szkoły w Balan. Uczniowie młodszych klas przywitali nas w strojach ludowych, częstując wszystkich regionalnymi wypiekami.  Najpierw obejrzeliśmy klasy w budynku przeznaczonym dla szkoły podstawowej (klasy I-IV). Podczas zwiedzania dzieci prezentowały krótkie popisy swoich umiejętności językowych poprzez śpiewanie piosenek w języku angielskim. Drugi budynek przeznaczony był dla gimnazjum (klasy V-VIII). Tutaj obejrzeliśmy klasopracownie np. historyczną, geograficzną czy religijną. Odwiedziliśmy też pokoje nauczycielskie, bibliotekę czy świetlicę. Następnym punktem były gry i zabawy integracyjne. Poprzez zabawę
‘My name is (Nikoletta) and I’m scratching my (nose)’ uczniowie poznawali swoje imiona, ale też pokonywali ewentualne opory w porozumiewaniu się w języku obcym. Gra ta wprowadziła luźną atmosferę, gdzie nikt nie był oceniany za precyzję wypowiedzi, a najważniejsza była komunikacja, osiągnięcie wspólnego dla grupy celu i oczywiście dobra zabawa. Dzięki temu uczniowie
z zaangażowaniem włączyli się w pozostałe, przygotowane przez rumuńskich nauczycieli gry takie jak ‘Memory game’, „wyścigi po kredki” czy wyścigi z plastikowymi talerzykami.

 

Zanim zakończyliśmy pierwszą część zajęć zaplanowanych na ten dzień, wzięliśmy udział wkrótkiej prezentacji multimedialnej o miejscowości Balan, przygotowanej i zaprezentowanej przez dwójkę uczniów, Stefana i Otylię. Dzięki prezentacji (w języku angielskim) poznaliśmy m.in. krótką historię miasteczka,jego położenie geograficzne i atrakcje turystyczne; prezenterzy natomiast wykazali się świetnym przygotowaniem i dużą biegłością językową.

Po przerwie na lunch uczestników projektu czekała kolejna „porcja” aktywności, tym razem wymagających dużej wytrzymałości i sprawności fizycznej. Pierwszym punktem tej części dnia był aerobik z wykorzystaniem steperów i trampolin, poprzedzony krótką rozgrzewką w szkolnej siłowni.Drugi punkt to ćwiczenia z wykorzystaniem „kangoo jumps”, specjalnych butów wyposażonych w system elastycznych sprężyn. Stosowanie tego sprzętu świetnie wpływa na koordynację ruchów, pozwalając uniknąć szkodliwych skutków na stawy, poprawia kondycję, ale też wpływa na pozytywne emocje i radosne uczucie nieważkości, co było widać po wszystkich, którzy aktywnie włączyli się w ćwiczenia. Ostatni punkt to już mniej wymagające zabawy w świetlicy szkolnej, a przede wszystkim zawsze niezawodna i również przynosząca wiele radości gra Twister. Zmęczeni, ale też wypełnieni mnóstwem wrażeń zakończyliśmy pierwszy dzień pobytu w Rumunii.

 

Drugi dzień podzielony został również na dwie części. Rano czekał nas wyjazd do miejscowości Miercurea Ciuc i duża dawka aktywności fizycznej na tutejszej krytej pływalni, na której trenują również sportowcy i odbywają się zawody o rangach międzynarodowych. Następnie czekał nas krótki spacer po mieście i zwiedzanie muzeum, gdzie obejrzeliśmy okoliczne wykopaliska archeologiczne
i prezentację typowego pomieszczenia w tradycyjnym domu rumuńskim. Zdobytą podczas zwiedzania wiedzę mieliśmy okazję wykorzystać w praktyce podczas malowania ceramiki i lepienia
z gliny. W tym zadaniu uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, a niektórzy mieli szansę odkryć
w sobie niewątpliwe zdolności artystyczne. Druga część dnia to powrót do Balan i zajęcia z Zumby .Mimo, że trudno nam było zebrać siły po tak wyczerpującym dniu na kolejną aktywność, profesjonalne prowadzenie zajęć przez trenerkę, żywa muzyka i wspaniała atmosfera wyzwoliła we wszystkich dodatkowe pokłady energii. 

 

Trudno byłoby sobie wyobrazić pobyt w Transylwanii bez odwiedzenia słynnego zamku hrabiego Drakuli, dlatego trzeci dzień naszego pobytu przeznaczony został na wycieczkę do tego znanego miejsca, szczególnie lubianego w okresie Halloween przez turystów brytyjskich i amerykańskich. Zamek w Bran to położona na wzniesieniu oryginalna twierdza, zbudowana przez zakon krzyżacki w XIII wieku, w której dwa wieki później panował słynny ze swego okrucieństwa Vlad Tepes zwany Drakulą. Pomimo jednak mrożących krew w żyłach historii o krwawym tyranie, klimat tego miejsca jest wyjątkowo pogodny, być może dlatego, że odwiedzający wnoszą tu dużo dystansu i poczucia humoru. Po zwiedzaniu zamku czekał nas jeszcze spacer po malowniczym mieście Braszów (Brasov). To tętniące życiem miasto i piękna, słoneczna pogoda, dały nam przez chwilę możliwość poczucia atmosfery już dawno minionych wakacji.

 

W przedostatni dzień czekała nas kolejna wycieczka, chociaż miejsce nie było już tak odległe jak Braszów i zamek Drakuli. Tym razem punktem, w którym miały odbyć się wspólne zajęcia stała się kopalnia soli w Praid. Wykorzystywana obecnie do klimato- i speleoterapii kopalnia, to ogromny plac zabaw i trakt spacerowy, z licznymi sprzętami do rekreacji, kinem, muzeum, restauracjami, a nawet kaplicą ekumeniczną. Duża przestrzeń i możliwość swobodnego poruszania się pozwoliły na zabawy z wykorzystaniem tzw. „spadochronu” (kolorowa płachta materiału w kształcie koła z otworem w środku).  Zabawy takie jak „zmiana miejsc”, „pralka” czy „popcorn” doskonale aktywizowały uczestników, zmuszały ich do aktywności fizycznej, ale co nie mniej ważne, po raz kolejny bardzo mocno ich integrowały.

 

Zajęcia w kopalni soli nie były jednak jedyną atrakcją tego dnia. Wieczorem odwiedziliśmy jeszcze Dom Kultury w Balan, gdzie grupa tancerzy prezentowała tańce rumuńskie pochodzące z pobliskich regionów. Uczniowie mogli też zobaczyć tradycyjny instrument muzyczny przypominający wiolonczelę, na którym grał opiekun grupy. Po krótkiej prezentacji nastąpiła nauka tańców. Dzięki świetnemu prowadzeniu, wszyscy szybko opanowali kroki i mogli cieszyć się ze wspólnej zabawy.

 

Ostatni dzień to już czas pożegnań, podziękowań i przygotowań do długiej drogi powrotnej. W szkole czekały na nas jeszcze pamiątkowe dyplomy… a potem ostatnie uściski i ostatnie zdjęcia.
Z żalem pożegnaliśmy Rumunię, w której zostaliśmy wspaniale przyjęci i z której na pewno wyniesiemy bezcenne doświadczenia i piękne wspomnienia. Wszyscy mamy nadzieję, że kolejne spotkanie, które odbędzie się w maju w naszej szkole będzie równie owocne i pełne wrażeń.

 

  Fotorelacja z pobytu w Rumunii