Zespół Szkół - Stubno
Witamy na naszej stronie internetowej

Gimnazjaliści ze Stubna w Woodfield School w Wielkiej Brytanii.

W dniach  od 31 października do 5 listopada 2016 roku  pięcioro uczniów klasy trzeciej Gimnazjum Publicznego w Zespole Szkół w Stubnie -  Faustyna Bundyra, Sara Grabas, Zofia Skwierczyńska, Małgorzata Worosz, Jakub Styś wraz z opiekunami panią mgr Bożeną Kaczmarczyk i mgr Agnieszką Kowaliw brało udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży uczestniczącej w programie Erasmus+  realizowanym przez naszą szkołę w latach 2016 – 2019.

Gospodarzem naszego spotkania była szkoła  w miejscowości Woodfield, Anglia gdzie oprócz młodzieży ze Stubna przyjechali również uczniowie ze szkół partnerskich w Belgii i Rumunii.

Założeniem realizowanego projektu jest udowodnienie, że nauka jest bardziej efektywna wtedy, gdy uczniowie mają możliwość poznawania treści edukacyjnych poprzez bezpośrednie spotkanie, działanie i praktykę niż poprzez teorię poznawaną podczas tradycyjnych, szkolnych lekcji. Dodatkowo projekt ma za zadanie kształtowanie właściwych postaw i przełamywanie stereotypów w odniesieniu do innych narodowości czy osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Angielska szkoła biorąca udział w projekcie to szkoła specjalna.

W czasie tygodniowego pobytu w Anglii uczniowie uczestniczyli w wielu bardzo interesujących aktywnościach,  które pozwoliły im doskonalić w praktyce umiejętności posługiwania się językiem angielskim w codziennych sytuacjach, odnajdywania się w nowym, nieznanym środowisku, przełamywania barier pojawiających się w kontaktach z ludźmi innych narodowości, koloru skóry, języka czy wyznania oraz uczyć się szacunku  i właściwych postaw wobec ludzi doświadczonych chorobą czy niepełnosprawnością.

W poniedziałek uczestnicy projektu brali udział w zajęciach związanych z przygotowaniami do Halloween party, w goszczącej ich szkole. Był to czas na poznanie uczniów i nauczycieli, wspólne przygotowywanie dekoracji, strojów i poczęstunku.

We wtorek wszyscy udali się do nadmorskiej miejscowości Southend on Sea, gdzie wraz          z opiekunami musieli odnajdować elementy charakterystyczne dla angielskiego wybrzeża. Na szczęście pogoda dopisała i  odkrywanie nowych miejsc oraz poznawanie angielskich słów dostarczało satysfakcji nie tylko intelektualnej.

Środa była dniem przeżytym w centrum młodzieżowym, gdzie wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję lepiej się poznać podczas wspólnej gry w kręgle i lunchu.  Był to doskonały czas na lepsze poznanie się nawzajem oraz zdobycie doświadczeń w opiece nad dziećmi upośledzonymi intelektualnie i fizycznie, które razem z gośćmi  i opiekunami ze szkoły uczestniczyły w zabawach.

Kolejny dzień uczestnicy spędzili w ośrodku terapii sensorycznej.  Najpierw obserwowali           w jaki sposób specjaliści pracują ze swoimi podopiecznymi, mieli również okazję samemu    spróbować wielu dostępnych w ośrodku zajęć. Potem  zadanie było już znacznie trudniejsze. Młodzież otrzymała ipady i  zadanie zarejestrowania w formie zdjęć i filmów tego wszystkiego co się wokół  dzieje , a następnie przygotowanie z zebranych materiałów prezentacji multimedialnej, którą następnie musieli zaprezentować pozostałym uczestnikom projektu.  Każda grupa miała jakiś inny pomysł i prezentacje były różnorodne. Uczniowie ze Stubna m.in. przeprowadzili wywiady z kilkoma nauczycielami – opiekunami, że szkoły w Woodfield. Nie było to zadanie łatwe bo oczywiście rozmowy odbyły się w języku angielskim, ale efekt przerósł najśmielsze oczekiwania i prezentacja była doskonała.

Piątek – ostatni dzień zajęć – odbył się pod znakiem pożegnań i podsumowań. Wszyscy uczestnicy projektu najpierw wspólnie odwiedzili Snow Centre, czyli taki śnieżny plac zabaw pod dachem. W czasie pobytu pomagali uczniom z Woodfield w czynnościach związanych z codziennym funkcjonowaniem i oczywiście bawili się z nimi. Potem wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyło się pożegnalne przyjęcie. Tym razem to niepełnosprawni uczniowie z Woodfield School byli gospodarzami i troszczyli się o gości. Widać było jak wielką radość sprawia im kontakt z innymi ludźmi i poczucie bycia potrzebnym i samodzielnym. Oczywiście nie obyło się bez łez, ponieważ szczególnie najmłodsi uczniowie z angielskiej szkoły podbili serca goszczącej u nich młodzieży.  Przed powrotem do naszego hostelu odwiedziliśmy jeszcze bardzo piękne XIV wieczne angielskie miasteczko St. Albans z majestatyczną gotycką katedrą i cudownymi kolorowymi, wąskimi uliczkami. Tu odbyło się również pożegnanie kolegów i koleżanek z Belgii, którzy już w piątek wieczorem wracali do domu.

W sobotę był czas pakowania się i kolejnych pożegnań. Znowu były łzy i wymiana kontaktów pomiędzy powracającą do domów młodzieżą. Przyjaźnie nawiązywały się przecież nie tylko podczas oficjalnych zajęć, szczególnie wesoło było wieczorami, kiedy międzynarodowa ekipa grała w gry planszowe i spędzała wspólnie czas  tańcząc i ucząc się nawzajem piosenek w swoich narodowych językach.

Kolejny wyjazd już w maju i tym razem zaprowadzi on uczestników do centrum zjednoczonej Europy – Belgii.