Relacja z realizacji czwartego etapu międzynarodowego projektu Erasmus +, Stubno, Polska.

Zapraszamy do poczytania

W dniach 21 – 25 maja 2018 Szkoła Podstawowa im św. Jadwigi Królowej w Stubnie przyjmowała w swoich gościnnych progach uczestników międzynarodowego projektu Erasmus + ‘Engagement equals inclusion for all’, z Anglii, Belgii i Rumunii. Jako gospodarze tego spotkania staraliśmy się zorganizować pobyt naszych gości tak, aby realizację celów projektowych ( tym razem poprzez aktywność fizyczną) połączyć z ukazaniem piękna naszego regionu,  jego historii i tradycji.
Naszą szkołę tym razem reprezentowała męska grupa z kl II gimnazjum Sebatian Sawiński, Jakub Kowal, Szymon Buć, Sebastian Michalski i Mateusz Nikholz
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy oficjalnym powitaniem gości przez dyrektora szkoły p. Daniela Zielenkiewicza, oraz wójta gminy Stubno p. Janusza Słabickiego , odegrane zostały hymny narodowe czterech państw uczestniczących w projekcie, następnie wraz z całą społecznością szkolną udaliśmy się na boisko, gdzie odbyły się emocjonujące zawody sportowe. Wspaniała atmosfera i doping spowodowały, iż nie było przegranych, wszyscy otrzymali złote medale i po uroczystej dekoracji i odegraniu „We are the champions” udaliśmy się na krótki spacer po naszej miejscowości, a później na lekki lunch.


Po lunchu przyszła pora na zajęcia w grupach. Uczniowie kl. III gimnazjum przygotowali dwie krótkie prezentacje multimedialne: pierwsza przedstawiała najważniejsze fakty o naszym kraju, Polsce, druga opisywała naszą szkołę. Nasi goście, razem ze swoimi kolegami z gimnazjum w Stubnie, mieli za zadanie wykonać zespołową pracę plastyczną „Co wiem o Polsce” i …wywiązali się z tego zadania znakomicie, wykonując ciekawe i zaskakujące rysunki , które będą dla nas wspaniałą pamiątką. A potem przyszedł czas na zmagania z językiem polskim czyli….łamańce językowe, świetna zabawa, stuprocentowe zaangażowanie, dużo śmiechu i podziwu, kiedy nasi goście (przy wsparciu prezentacji multimedialnej) starali się nauczyć poprawnej wymowy kilku podstawowych słów i zwrotów w języku polskim… niektórzy radzili sobie naprawdę świetnie… .niemniej jednak „ W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” był nie do przejścia….


Po zakończeniu zajęć w szkole, odwiedziliśmy Stadninę koni w Stubnie, gdzie mieliśmy okazję nie tylko poznać tradycję hodowli koni w naszej miejscowości, ale również dotknąć je, czy pokarmić, co robiło ogromne wrażenie, gdyż większość z nich nie miała dotychczas bezpośredniego kontaktu z tymi wspaniałymi i pięknymi zwierzętami. Krótka przejażdżka na końskim grzbiecie pod okiem doświadczonych instruktorów postawiła kropkę nad i….
Nasz dzień zakończyliśmy wizytą w Przemyskim Klubie Walki Wręcz Jiujutsu, gdzie obejrzeliśmy ekscytujący, pełen energii pokaz zawodników tego klubu oraz elementy treningu, który przygotował i poprowadził dla nas znany utytułowany zawodnik, wielokrotny mistrz świata w tej dziedzinie, człowiek z wielkim sercem i pasją pan Tomasz Dańko, za co serdecznie DZIĘKUJEMY.


Wtorek przeznaczyliśmy na podróż do Soliny i żeglowanie. W taki sposób najprzyjemniej dowiedzieć się czegoś o długości czy szerokości geograficznej czy też poznać bardziej tradycyjne ( i zawsze niezawodne) sprzęty żeglarskie jak np. kompas. Cały dzień minął w przyjemnej relaksującej atmosferze, pod okiem doświadczonych instruktorów żeglarstwa z przemyskiego stowarzyszenia „Róża Wiatrów”, pogoda dopisała, piękne widoki wspaniałe nastroje. Krótkie zawody w paintballu, spacer po koronie zapory, drobne zakupy i ….kolejny dzień za nami.


Środę zaplanowaliśmy w Arboretum w Bolestraszycach, gdzie pod opieką przesympatycznej pani przewodnik dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o fascynującym świecie roślin, mogliśmy je dotknąć, powąchać, obserwować niezwykłe kształty i ich przystosowania do środowiska, dowiedzieliśmy się również, które z nich są gatunkami chronionymi i jak je rozpoznać. Naszą wizytę zakończyliśmy w wierzbowym labiryncie gdzie urządziliśmy sobie krótkie zabawy ruchowe, a po powrocie do Przemyśla próbowaliśmy odtworzyć (ze świetnymi rezultatami) bogactwo kształtów i barw świata roślinnego w pracach plastycznych z użyciem gotowych, kolorowych figur geometrycznych. Powstały przeciekawe, zróżnicowane kompozycje, z miłymi komentarzami, które zaprezentujemy na wystawie szkolnej.
Popołudnie to zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem.” Must see”, czyli rynek starego miasta, fontanna z niedźwiadkiem, Zamek Kazimierzowski, katedra – wszyscy pod wielkim wrażeniem naszego klimatycznego miasta. Trochę zmęczeni ale pełni pozytywnej energii zakończyliśmy kolejny dzień naszego spotkania.


W czwartek odwiedziliśmy park edukacji i rozrywki Kresowa Osada w Baszni Dolnej. Tutaj nasi goście mogli „doświadczyć” życia w dawnej zagrodzie polskiej, wziąć udział w warsztatach malowania na drewnie oraz tradycyjnego wypieku pierniczków. Odwiedziliśmy także muzeum szkła oraz poznaliśmy kilka faktów historycznych związanych z epoką króla Jana III Sobieskiego. Mieliśmy okazję poprzymierzać stroje z „epoki” w interaktywnym lustrze, nie zabrakło także wielkich dmuchańców, gdzie można było wyładować swoją energię…Potem, rozśpiewanym w czterech językach autobusie wróciliśmy do Przemyśla.


Piątek był dniem pożegnań, najwcześniej opuściła nas grupa z Rumunii, potem Belgowie. Dyrektor szkoły p. Daniel Zielenkiewicz oficjalnie pożegnał wszystkich gości, wręczając im drobne upominki, potem jeszcze pamiątkowe zdjęcia, uściski, uśmiechy, podziękowania …i see you soon, tym razem, już po raz drugi w Belgii.
A my już w mniejszej grupie, bo tylko z gośćmi z Anglii i uczniami naszego gimnazjum realizowaliśmy kolejny cel naszego projektu: szukaliśmy odpowiedzi na pytanie czy można komunikować się bez słów? Można, przekonaliśmy się o tym odwiedzając Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 2 dla niesłyszących w Przemyślu, gdzie za zgodą dyrektora p. Zbigniewa Beresteckiego, przesympatyczni przedstawiciele grona pedagogicznego oprowadzili nas po budynku szkoły, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć sale lekcyjne, bibliotekę a także coś dla nas całkiem nowego, czyli salę doświadczania świata, kolorową, interesującą, oddziaływującą na wiele zmysłów. Nasi goście byli żywo zainteresowani, wymieniali uwagi, zadawali wiele pytań, podobało im się wiele rozwiązań, które chcieli przenieść do swojej szkoły – nauczyciele z Anglii pracują również w szkole z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Na koniec wizyty wzięliśmy udział w zajęciach sportowych które przygotowali nam gospodarze szkoły. Najpierw w świetnie wyposażonej siłowni, gdzie każdy znalazł coś dla siebie, a później gry i zawody w sali gimnastycznej razem z uczniami ośrodka – świetna zabawa, dużo radości, a przeciąganie liny zaangażowało dosłownie wszystkich i uczniów i nauczycieli i zaproszonych gości….. za serdeczne przyjęcie bardzo DZIĘKUJEMY
Potem jeszcze krótkie odwiedziny w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 gdzie obejrzeliśmy warsztat pracy terapeutów oraz klasopracownie w których wychowankowie ośrodka przygotowują się do wykonywania przyszłych zawodów. Dziękujemy bardzo dyrekcji obu placówek za umożliwienie nam tej wizyty.
Tak dobiegł końca czas pobytu ostatniej grupy naszych gości. Wspólny obiad, podziękowanie za wspaniale spędzony czas. Będziemy tęsknić.


Kończąc w/w relację z pobytu uczestników projektu Erasmus + w naszej szkole, chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej w Stubnie za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia. Słowa podziękowań i uśmiechy na twarzach naszych gości wynagradzają nam poświęcony czas i dają poczucie ogromnej satysfakcji, a do trzech krajów na świecie zostanie zabrany obraz naszej Małej Ojczyzny jako miejsce piękne, ciepłe i przyjazne.