PL   

Nowy rok szkolny i ……nowy Erasmus +

Cieszymy się bardzo, iż z nowym rokiem szkolnym rozpoczniemy realizację kolejnego już projektu edukacyjnego z cyklu Erasmus +. Złożony w marcu tego roku wniosek aplikacyjny został oceniony pozytywnie i już od września młodzież naszej szkoły rozpocznie udział w kolejnej fantastycznej przygodzie z nauką w trochę inny, mniej konwencjonalny sposób.

 Autorem i głównym koordynatorem projektu, który będzie realizowany w latach 2019 – 2021 jest katolickie Norbert Gymnasium  Knechtsteden w Dormagen, Niemcy. 

Pozostali partnerzy to :

Vidusskola , Ryga, Łotwa

Liceul Borsa, Borsa, Rumunia

Ingierasen Skole w Kolbotn, Norwegia

A-Ruiz, Augusta, Włochy

 Szkoła Podstawowa im. Św Jadwigi Królowej w Stubnie, Polska J

Pełny tytuł projektu :

On the ARK at 5 minutes to 12 - facing environmental challenges heading for a sustainable future

Na Arce Noego 5 minut przed godziną 00.00 – mierzymy się z wyzwaniami zmierzającymi do zrównoważonej przyszłości.

 

Temat niezmiernie aktualny, ponieważ wiele źródeł podaje, iż szybkimi krokami nieuchronnie  zbliżamy się, albo już osiągnęliśmy  ekologiczne limity. Wzrost konsumpcji  w krajach rozwiniętych, rabunkowa gospodarka surowców naturalnych prowadzi do ciągłej degradacji środowiska  a zanieczyszczenia wody, powietrza, pożary, powodzie, powodują, iż życie na naszej planecie staje się coraz trudniejsze.

Biblijna „Arka Noego” jest operacją ratunkową, w której Noe i jego rodzina umieszcza wszystkie stworzenia na samodzielnie wybudowanej arce aby uniknąć biblijnego potopu, którym Bóg ukarał ludzkość za nieposłuszeństwo i rozpocząć  wszystko od nowa.

To wydarzenie jest metaforą dla naszego projektu, musimy bowiem uświadomić sobie, iż problemy środowiska naturalnego nie mają granic, wszyscy są zobowiązani do współpracy aby znaleźć rozwiązania pozwalające uniknąć niebezpieczeństwa Nemezis i zacząć podążać w kierunku przyjaznemu środowisku stylowi życia.

Dlatego też partnerzy spotykają się na Arce, aby w czasie dwuletniej podróży  znaleźć jak najlepsze rozwiązania napotkanych problemów, zastanowić się, co „ ja” mogę zrobić dla naszej planety, stosując zasadę „myśl globalnie, działaj lokalnie”, a wspólna praca zaowocuje wieloma  pomysłami, ciekawymi projektami, które pomogą zrozumieć, iż każdy z nas jest odpowiedzialny za zrównoważoną przyszłość.

Ten sam projekt jest równolegle realizowany na platformie e – Twinning. Daje nam to możliwość korzystania z narzędzi IT, które są dla nas udostępniane, jak chociażby  prowadzenie wideokonferencji czy przestrzeń Twinspace. Umożliwia to zaprezentowanie naszej pracy szerokiej społeczności międzynarodowej korzystającej z tej platformy.

 

Zapowiada się więc dwa lata ciekawej, pełnej wyzwań, bardzo intensywnej pracy, która z pewnością przyniesie wspaniałe efekty.

 

A tak przedstawiają się działania projektowe na miesiąc wrzesień  (oryginał)

 

Month of project

year

The journey of the ARK

Topic

Activity

country

1 (September)

2019

·         The story of „On the ARK at 5 minutes to 12“

·         Crew list

Travel preparations

·         Finding, creating the team

·         Booking flights

·         Getting the Europass Mobility

·         Introducing the team members (working out short profiles on Twinspace)

·         Location of partner schools (zeemaps.com)

·         The story of the ARK in connection with our project

·         Developing a project logo

·         Establishing an Erasmus Plus corner/building the ARK/team

·         Establish Homepage

·         Establish Facebook Page/Instagram

·         Twinspace

·         Money matters

·         Establish the onlinemagazine

·         Video conference Twinspace

 

All crew members